Will rate 5 star immediately for correct answer, Thanks 012 10.0 points A circul
ID: 1300545 • Letter: W
Question
Will rate 5 star immediately for correct answer, Thanks
012 10.0 points A circular coil enclosing an area of 95.9 cm is made of 209 turns of copper wire as shown schematically in the figure. Initially, a 0.968 T uniform magnetic field points perpendicularly left-to-right through the plane of the coil. The direction of the field then reverses to right-to- left. The field reversal takes 1.0 ms. Magnetic Field B(t) During the time the field is changing its direction, how much charge flows through the coil if the resistance is 2.57 S? Answer in units of CExplanation / Answer
induced emf e = NAcos theta dB/dt
emf e = 209 * 95.9 *10^-4 *2*0.968/10^-3
emf e = 3880.344 volts
-----------------------------------------------------------
induced current i = emf/R
i = 388.344/2.57 =1509.86 amps
-----------------------------------------------
as current= charge/timr
chagre Q = it
Q = 1509.81 *10^-3
Q = 1.509 Couloumbs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.