Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Will rate lifesaver to whoever explain in detail howto solve problem. Thank you!

ID: 1672179 • Letter: W

Question

Will rate lifesaver to whoever explain in detail howto solve problem. Thank you!
A 55.0 kg professional diverperforms a dive from a platform 10 m above the water surface. Findthe average impact force she experiences in her collision with thewater if the collision lasts for 1.20s.
1 N
Will rate lifesaver to whoever explain in detail howto solve problem. Thank you!
A 55.0 kg professional diverperforms a dive from a platform 10 m above the water surface. Findthe average impact force she experiences in her collision with thewater if the collision lasts for 1.20s.
1 N

Explanation / Answer

Find the total energy intially at max height and the totalenergy at the bottom: -- KE(f) + PE(f) = KE(i) + PE(i) 1/2mv^2 + mgh = 1/2mv^2 + mgh 0 + mgh = 1/2mv^2 + 0 mgh = 1/2mv^2 2gh = v^2 v = (2gh) = 14 m/s -- The average force is that the diver feels is an impulse, andthe upward direction is positive, so this force is given by: -- F(avg) = mv / t F(avg) = [m*(2gh)] / t F(avg) = (55.0)(14) / 1.20 F(avg) = 642 N -- -- Hope this helps.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote