A.) Find the magnitude of the electric field on the x -axis of the disk at dista
ID: 1760182 • Letter: A
Question
A.) Find the magnitude of the electric field on thex-axis of the disk at distancex = 0.20 cm. B.)What is direction of the electric field on the axis of thedisk at distance x = 0.20 cm. a. to the center of thedisk b. from the center of thedisk C.)Is the magnitude of the electric field you calculated inpart (a) larger or smaller than the electric field 0.20cm from an infinite sheet of charge with the same charge perunit area as the disk? a. smaller b. larger D.)What is the percent difference between the electric fieldproduced by the finite disk and by an infinite sheet with the samecharge per unit area at x = 0.20 cm? E.)What is the percent difference between the electric fieldproduced by the finite disk and by an infinite sheet with the samecharge per unit area at x = 0.40 cm?Explanation / Answer
15.8% for E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.