A.) Bats use echolocation to determine their distance from objects they cannot e
ID: 1386473 • Letter: A
Question
A.) Bats use echolocation to determine their distance from objects they cannot easily see in the dark. The time between the emission of a high-frequency sound pulse (a click) and the detection of its echo is used to determine such distances. A bat, flying at a constant speed of 19.7 m/s in a straight line toward a vertical cave wall, makes a single clicking noise and hears the echo 0.17 s later. Assuming that she continued flying at her original speed, how close was she to the wall when she received the echo? (assume the speed of sound is 343 m/s)
_____m
B.) An object is dropped from a height H. During the final second of its fall, it traverses a distance of 55.2 m. What was H?
______m
Explanation / Answer
When you position the origin of the click, position Listening to reflection,
d = 19.7 * 0.17 = 3.247 = 3.34 m
Distance to travel is click,
d = vt = 343 * 0.17 = 58.31m
From the origin, the distance to the wall,
d = (58.31 +3.44) / 2 = 30.87 m
From the current position, the distance to the wall,
d = 30.78-3.25 = 27.53 [m]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.