A.) A 250 gram bird flying along a 6 meter per second ans sees an 18 Graham inse
ID: 1437095 • Letter: A
Question
A.) A 250 gram bird flying along a 6 meter per second ans sees an 18 Graham insect heading straight toward it with a speed of 13 m/s. The bird opens its mouth wide and enjoy the nice lunch. What is the bird's speed immediately after swallowing an insect?
B.) If the cost ofelectricity is $0.08 per kilowatt-hour how much does it cost to bring a cupof water to a boil if it takes 2 minutes to do so in a 1400 watt microwave?
C.) If the spring constant in a projectilelauncher is 195 Newtons per meter and a 75 gram steel balls loaded onto thelawn chair such as a spring compressors 13 centimeters. What is the maximumheight that the ball will reach in a vertical launch?
Explanation / Answer
1) Assuming that the insect was caught in the bird's beak without any head or nect motion relative to the rest of the bird's body (rather than being buffered on the way down the bird's gullet) and that the bird was gliding (didn't flap it's wings.)
0.250 g * 6 m/s + 0.018 g * -13 m/s = 0.250 g * x V m/s
V= 5.064 m/s,
,Per mini. It uses 23.3 W to boil, hence for two min, 2*23.3= 46.6 , the cost of electricity per hour is 0.08 so its for per min is = 1.3*10-3 = 46.6*1.3*10-3= 0.062 doller
v= sqrt(kx2/m)= sqrt (195*0.132/0.75)= 4.39 m/s,
h= 4.392/2*9.8
= 0.98 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.