A.) A 26.82 g sample of a substance is initially at 20.7 °C. After absorbing 145
ID: 1076705 • Letter: A
Question
A.) A 26.82 g sample of a substance is initially at 20.7 °C. After absorbing 1451 J of heat, the temperature of the substance is 176.9 °C. What is the specific heat (SH) of the substance? Answer in J/g x C
B.) The temperature of an object increases by 48.9 °C when it absorbs 3863 J of heat. Calculate the heat capacity of the object. ANswer in J/C
C.) At constant volume, the heat of combustion of a particular compound is –3246.0 kJ/mol. When 1.379 g of this compound (molar mass = 177.49 g/mol) was burned in a bomb calorimeter, the temperature of the calorimeter (including its contents) rose by 7.389 °C. What is the heat capacity (calorimeter constant) of the calorimeter?
Explanation / Answer
A) mass of the substance = 26.82 g
T = (176.9 - 20.7)°C = 156.2 ° C
Applying Q = mcT where c = specific heat
1451 = 26.82c (156.2)
c = 1451/(26.82)(156.2) = 0.346 J/g×C
B) Heat capacity = Q / T = 3863/ 48.9 = 78.99 J/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.