A.) A 4.1-kg block of ice originally at 263 K is placed in thermal contact with
ID: 1385955 • Letter: A
Question
A.) A 4.1-kg block of ice originally at 263 K is placed in thermal contact with a 13.1-kg block of silver (cAg = 233 J/kg-K) which is initially at 1064 K. The H2O - silver system is insulated so no heat flows into or out of it.
-At what temperature will the system achieve equilibrium?
_____K
-What will be the phase of the H2O at equilibrium?
Solid (ice)
Liquid (water)
Gas (vapor)
B.) An ideal gas in a piston is placed in a refrigerator, which removes 526 J of energy from the gas via cooling. The plunger on the piston is pushed down, which does 122 J of work on the gas.
-What is the net change in the internal energy of the gas in the piston?
______J
Explanation / Answer
A. Heat lost by Ag = Heat gained by Ice
mcDT = mL + mcDt
13.1 * 233 * (1064 - Tf) = (4.1 * 3.33e 5) + (4.1 *4186* (Tf-263)
3.24 e 6 - 3052 Tf = 1.365 e 6 + 17162.6 Tf - 4.513 e 6
(17162.6 + 3052)Tf = 1.365 + 4.513 + 3.24
Tf = 9.118 e 6/(20214.6)
Tf = 451.05 deg K
------------------------------
gaseous state as Temp T = 451-273 = 178 deg c
---------------------------
B. Use dQ = dU + dW
so
dU = 526-122
dU = 404 Joules
-----------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.