The average intensity of sunlight reachin the earth is1390W/m^2. A charge of 2.6
ID: 1758871 • Letter: T
Question
The average intensity of sunlight reachin the earth is1390W/m^2. A charge of 2.6*10^(-8)C is placed on the path of thiselectromagentic wave. (a) What is the magnitude of the maximumelectric force that the charge experiences? (b) If the charge ismoving at a speed of 3.7*10^4m/s, what is the magnitude of themaximum magnetic force that the charge would experience? I have an idea on how to do (b), but no clue on how to startwith A this is what i have for (b) Fb=qvB B=E/c Fe=qE So Fb=q/c(Fe) I just don't know how to find Fe, someone please help me Iwill rate well The average intensity of sunlight reachin the earth is1390W/m^2. A charge of 2.6*10^(-8)C is placed on the path of thiselectromagentic wave. (a) What is the magnitude of the maximumelectric force that the charge experiences? (b) If the charge ismoving at a speed of 3.7*10^4m/s, what is the magnitude of themaximum magnetic force that the charge would experience? I have an idea on how to do (b), but no clue on how to startwith A this is what i have for (b) Fb=qvB B=E/c Fe=qE So Fb=q/c(Fe) I just don't know how to find Fe, someone please help me Iwill rate wellExplanation / Answer
Average intensity S = 1390 W / m ^ 2 we know S = [ 1 / ( 2c ) ] E ^ 2 where c = speed of EM wave = 3 * 10 ^ 8 m / s =permeability of free space = 4 * 10 ^ -7 H / m from this maximum electric field E = [ 2c S] = 1023.73 N / C Maximum electric force F = E q where q = charge = 2.6 * 10 ^ -8 C So, F = 2.66 * 10 ^ -5 N (b). we know maximum magnetic field B = E / c = 341.24* 10 ^ -8 T velocity v = 3.7 * 10 ^ 4 m / s So, maximum magnetic force F ' = Bvq = 3.282 * 10 ^ -9 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.