The average expenditure on Valentine\'s Day was expected to be $100.89 (USA Toda
ID: 3156483 • Letter: T
Question
The average expenditure on Valentine's Day was expected to be $100.89 (USA Today, February 13, 2006). Do male and female consumers differ in the amounts they spend? The average expenditure in a sample survey of 43 male consumers was $135.67, and the average expenditure in a sample survey of 36 female consumers was $68.64. Based on past surveys, the standard deviation for male consumers is assumed to be $35, and the standard deviation for female consumers is assumed to be $21.
a) What is the point estimate of the difference between the population mean expenditure for males and the population mean expenditure for females (to 2 decimals)?
b) At 99% confidence, what is the margin of error (to 2 decimals)?
c) Develop a 99% confidence interval for the difference between the two population means (to 2 decimals).
Explanation / Answer
Given that X1 = 135.67 X2 = 68.64 n1 = 43 n2 = 36 S1 = 35 S2 = 21
The null hypothesis is given by
H0 : µ1 - µ2 = 100.89 i.e., there is no difference in the amount spend by males and females
Against the alternative hypothesis
Ha : µ1 - µ2 100.89 (two tailed test) i.e., there is difference in the amount spend by males and females
The test statistic is given by
Z = X1 - X2 / ((S1)2/n1) + ((S2)2/n2) N(0,1)
Z = 135.67 -68.64/ ((35)2/43) + ((21)2/36)
Z = 67.03/ 28.4884 +12.25
Z = -4 / 40.7384
Z cal = 10.5018
Z tab at = 0.01 is 2.58,
Conclusion : Zcal > Ztab at 1% level of significance . hence the null hypothesis is rejected
99% confidence interval for µ1 - µ2 is x1-bar - x2-bar ± 2.58 S.E(x1-bar - x2-bar)
67.03 ±2.58 (6.3827)
[50.5626 , 83.4974]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.