The average income tax refund for the 2009 tax year was $3029. Assume the refund
ID: 3329969 • Letter: T
Question
The average income tax refund for the 2009 tax year was
$3029.
Assume the refund per person follows the normal probability distribution with a standard deviation of
$997.
Complete parts a through d below.
a. What is the probability that a randomly selected tax return refund will be more than
$2300?
nothing
(Round to four decimal places as needed.)b. What is the probability that a randomly selected tax return refund will be between
$1500
and
$3000?
nothing
(Round to four decimal places as needed.)c. What is the probability that a randomly selected tax return refund will be between
$3200
and
$4300?
nothing
(Round to four decimal places as needed.)d. What refund amount represents the
35th
percentile of tax returns?
$nothing
(Round to the nearest dollar as needed.)
Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=3029
standard deviation=997
a)P(X>2300)
z=(2300-3029)/997=-0.731
P(z>-0.731)=0.7676
b)P(1500<X<3000)
z(3000)=(3000-3029)/997=-0.029
z(1500)=(1500-3029)/997=-1.534
P(z<=-0.029)-P(z<=-1.534)=0.4884-0.0625=0.4259
c)P(3200<X<4300)
z(3200)=(3200-3029)/997=0.1715
z(4300)=(4300-3029)/997=1.275
P(z<=1.275)-P(z<=0.1715)=0.8988-0.5681=0.3308
d)P(Z<=z)=0.35
z=-0.3853
x=3029-0.3853*997=2644.86
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.