An isolated large-plate capacitor, not connected to anything,originally has a po
ID: 1758736 • Letter: A
Question
An isolated large-plate capacitor, not connected to anything,originally has a potential difference of 1500 volts with an air of3mm. Then a plastic slab of 1mm thick, with electric constant 8, isinserted halfway into the middle of the air gap as shown. Calculatethe potential difference between the plates. An isolated large-plate capacitor, not connected to anything,originally has a potential difference of 1500 volts with an air of3mm. Then a plastic slab of 1mm thick, with electric constant 8, isinserted halfway into the middle of the air gap as shown. Calculatethe potential difference between the plates.Explanation / Answer
Charge must remain the same, so Q =CV initially . Q = A V / d = A 1500 / 3 = A500 . In the final state, you have two capacitors: one ofthickness 1mm with dielectric of 8 and one withthickness of 2mm and air. . with dielec Q = k A V1 / d = 8 * AV1 / 1 = 8 V1A . with air Q = AV2 / d = V2 A /2 = 0.5 V2 A . Set first two equal: 8 V1 A = A500 V1 = 62.5 . Set first and thirdequal 0.5 V2A = A500 V2 = 1000 . Total new potential diff = 1000 + 62.5 = 1062.5voltsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.