A solid aluminum sphere has a radius of 2.07 m and a temperatureof 82.6 °C. The
ID: 1757233 • Letter: A
Question
A solid aluminum sphere has a radius of 2.07 m and a temperatureof 82.6 °C. The sphere is then completely immersed in a pool ofwater whose temperature is 25.4 °C. The sphere cools, while thewater temperature remains nearly at 25.4 °C, because the poolis very large. The sphere is weighed in the water immediately afterbeing submerged (before it begins to cool) and then again aftercooling to 25.4 °C. Use Archimedes' principle to find themagnitude of the difference between the weights.
Number Units NExplanation / Answer
the buoyant force acting on the sphere is B = fluid * g * V fluid = 1000 kg/m3 g = 9.8 m/s2 V = (4/3)r3 where r = 2.07 m the weight of the sphere is w = m * g = sphere * V * g the magnitude of the difference between theweights W = (B - w) = (fluid * g * V -sphere * V * g) = V * g *(fluid - sphere) sphere = 2698 kg/m3 V = (4/3)r3 where r = 2.07 m the weight of the sphere is w = m * g = sphere * V * g the magnitude of the difference between theweights W = (B - w) = (fluid * g * V -sphere * V * g) = V * g *(fluid - sphere) sphere = 2698 kg/m3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.