Light of intensity I 0 and polarized parallel tothe transmission axis of a polar
ID: 1756135 • Letter: L
Question
Light of intensity I0 and polarized parallel tothe transmission axis of a polarizer is incident on an analyzer. a) If the transmission axis of the analyzermakes an angle of 41° with the axis of the polarizer,what is the intensity of the transmitted light?b) What should the angle between the transmission axes be to makeI / I0 = 1/4?
a) If the transmission axis of the analyzermakes an angle of 41° with the axis of the polarizer,what is the intensity of the transmitted light?
b) What should the angle between the transmission axes be to makeI / I0 = 1/4?
Explanation / Answer
From Malus law intensity of transmitted light I =Io cos 2 Initensity of transmitted light I = Io cos2 ( 41 ) = 0.569 Io (b). Given I = Io cos 2 1/4 = cos 2 from this = 60 degreesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.