A girl swings on a playgroundswing in such a way that at her highest pointshe is
ID: 1755376 • Letter: A
Question
A girl swings on a playgroundswing in such
a way that at her highest pointshe is 3.1m
from the ground, while at herlowest point she
is 0.5 m from the ground.
What is hermaximum speed? Answer in
Given: In the followingchoices, htop is the
height of the highestpoint and hbot is the
height of the lowestpoint.
At what height above theground will the
girl be moving at a speedhalf of her maximum
speed?
a) h1/2 =(1/2)htop
b) h1/2 =htop
c) h1/2 =(1/4) htop
d) h1/2 = 1/4(3htop + hbot)
e) h1/2 = 1/2(htop + hbot)
f) h1/2 =1/2 (htop)
g) h1/2 = 1/4(htop + hbot)
h) h1/2 =hbot
i) h1/2 =1/2 [htop + (2-1)hbot
j) h1/2 =3/4(htop)
Explanation / Answer
the girl have max speed at the highest point and 0 velocity at thelowest point m=mass of the girl taking potential energy to be 0 at the lowest point potential energy at the highestpoint=m*g*h=m*9.8*(3.1-0.5)=25.48*m v=max velocity kinetic energy at the lowest point=(1/2)*m*v2 according to conservation of energy (1/2)*m*v2=25.48*m v=7.14 m/s let the girl has half the max speed at a height of h m from thelowest point potential energy at height h from lowest point=m*g*h and kineticenergy at that point=(1/2)*m*(v/2)2 m*g*h+(1/2)*m*(v/2)2=(1/2)*m*v2 9.8*h+(1/2)*(7.14/2)2=(1/2)*7.142 h=1.95 m above the lowest point or (1.95+.5)=2.45 m above theground
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.