A girl delivering newspapers covers her route by traveling 3.00 blocks west, 6.0
ID: 1591765 • Letter: A
Question
A girl delivering newspapers covers her route by traveling 3.00 blocks west, 6.00 blocks north, and then 6.00 blocks east. (a) What is her resultant displacement? blocks at ° north of east (b) What is the total distance she travels?
2. A novice golfer on the green takes three strokes to sink the ball. The successive displacements of the ball are d1 = 4.10 m to the north, d2 = 2.20 m northeast, andd3 = 1.10 m at = 35.0° west of south (figure below). Starting at the same initial point, an expert golfer could make the hole in what single displacement?
____m ______ ° (north of east)Explanation / Answer
She is 2 blocks east and 6 blocks north of where she started.
2*2 + 6*6 = 4 + 36 = 40
The square root of 36 is 6.324, so6.324 blocks is the magnitude.
tan(x) = opposite/adjacent = 6/2 = 3
arctan(3) = 71.565 degrees
Total distance = 3 + 6 +6 =15 blocks
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Horizontal___________Vertical
0___________________4.10
2.2 cos 45°__________2.2 sin45°
- 1.1 sin 35°_________-1.1 cos35°
0.630________________.901
d = 0.630 i + .901 j
d = 1.09
tan = .9 /.6
= 56.30°
Single displacement is 0.9 m at angle 56.30 ° N of E
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.