A girl swings on a playgroundswing in such a way that at her highest pointshe is
ID: 1755303 • Letter: A
Question
A girl swings on a playgroundswing in such
a way that at her highest pointshe is 3.1m
from the ground, while at herlowest point she
is 0.5 m from the ground.
What is hermaximum speed? Answer in
Given: In the followingchoices, htop is the
height of the highestpoint and hbot is the
height of the lowestpoint.
At what height above theground will the
girl be moving at a speedhalf of her maximum
speed?
a) h1/2 =(1/2)htop
b) h1/2 =htop
c) h1/2 =(1/4) htop
d) h1/2 = 1/4(3htop + hbot)
e) h1/2 = 1/2(htop + hbot)
f) h1/2 =1/2 (htop)
g) h1/2 = 1/4(htop + hbot)
h) h1/2 =hbot
i) h1/2 =1/2 [htop + (2-1)hbot
j) h1/2 =3/4(htop)
Explanation / Answer
given the maximum height H = 3.1 m the minimum height is h = 0.5 m let the maximum velocity be V , which will be at theminimum height from the conservation of the energy we have mgH = mgh + 1/2mV2 V = g ( H-h ) = ---------- m/s plug in the values and calculatelet at heigth h' , the speed (v ) of the girl is half of hermaximum speed (V ) then according to the conserbvation of the energy we have mgh + 1/2mV2 = mgh' + 1/2 mv2 gh + 1/2V2 = gh' + 1/2(V/2)2 h ' = (h + V2 /2g) = --------- m plug in and calculate h ' = (h + V2 /2g) = --------- m plug in and calculate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.