Two parallel plates, each of area 2.00 cm 2, areseperated by 2.00 mm with purifi
ID: 1749337 • Letter: T
Question
Two parallel plates, each of area 2.00 cm2, areseperated by 2.00 mm with purified nonconducting water betweenthem. A voltage of 6.00 V is applied between the plates.Calculate: a.) the magnitude of the electric field between theplates b.) the charge stored on each plate c.) the charge stored on each plate if the water is removedand replaced with air Two parallel plates, each of area 2.00 cm2, areseperated by 2.00 mm with purified nonconducting water betweenthem. A voltage of 6.00 V is applied between the plates.Calculate: a.) the magnitude of the electric field between theplates b.) the charge stored on each plate c.) the charge stored on each plate if the water is removedand replaced with airExplanation / Answer
given area of each plate is A =2.0*10-4m2 the two plates are separated by d =2.0*10-3m dielectric constant of water k = 80 voltage is V = 6.0V 0 = 8.9*10-12C2/Nm2 a) magnitude of the electric field between theplates is E = V/d =-------- b) the charge stored on each plate is q = Ek0A =-------- c) the charge stored on each plate if the water isremoved and replaced with air is q = E0A =----------Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.