Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are sepa
ID: 584224 • Letter: T
Question
Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are separated by 17.0 cm. Each plate has a surface charge density of 30.0 nC/m2. A proton is released from rest at the positive plate.
(a) Determine the potential difference between the plates.
_______V
(b) Determine the kinetic energy of the proton when it reaches the negative plate.
__________J
(c) Determine the speed of the proton just before it strikes the negative plate.
____________km/s
(d) Determine the acceleration of the proton.
___________m/s2 (towards the negative plate)
(e) Determine the force on the proton
____________N (towards the negative plate.)
(f) From the force, find the magnitude of the electric field.
___________kN/C
Explanation / Answer
here,
distance between the plates, d = 17 cm = 0.17 m
charge density of plates, sigma = 30 nC/m^2 = 30*10^-9 C/m^2
Part A:
potential difference on plates, v
Vp = E*d
Vp = (sigma/eo)*d
Vp = ( (30*10^-9)/(8.85*10^-12) ) / 0.17
Vp = 1.994* 10^4 V
Part 2:
From Conservation of Energy,
Ek = q*Vp
Ek = 1.9*10^-19 * 1.994* 10^4
Ek = 3.789*10^-15 J
Part 3:
Kinetic Energy of proton,
KE = 0.5 * mass of proton * (Velocity)^2
Solving for velocity of proton before collision, v
v = sqrt(2*KE/m)
v = sqrt(2*Ek/m) ( From cons. of energy, Ek = KE)
v = sqrt( (2*3.789*10^-15) / (1.6726*10^-27) )
v = 2.129*10^6 m/s or 2129 km/s
Part 4:
fron newton law of motion,
Force = mass * Acceleration
F = ma
also,
Electric force, F = q*E = q*sigma/eo
therefore
ma = q*sigma/eo
solving for acceleration of proton, a
a = q*Sigma/m*eo
a = (1.6*10^-19*30*10^-9)/(1.6726*10^-21*8.85*10^-12)
a = 3.242 *10^5 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.