Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are sepa
ID: 1276092 • Letter: T
Question
Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are separated by 27.0 cm. Each plate has a surface charge density of 35.0 nC/m2. A proton is released from rest at the positive plate.
(a) Determine the magnitude of the electric field between the plates from the charge density.
_______________________________kN/C
(b) Determine the potential difference between the plates.
_______________________________V
(c) Determine the kinetic energy of the proton when it reaches the negative plate.
_______________________________J
(d) Determine the speed of the proton just before it strikes the negative plate.
_______________________________km/s
(e) Determine the acceleration of the proton.
_______________________________m/s2 towards the negative plate
(f) Determine the force on the proton.
_______________________________N towards the negative plate
(g) From the force, find the magnitude of the electric field.
_______________________________ kN/C
(h) How does your value of the electric field compare with that found in part (a)?
________________________________
_______________________________.
Explanation / Answer
a)E=Sigma/epsilon_0=35*10^-9/(8.85*10^-11)=395.5N/C
b)V=E.d=395.5*0.27=106.8V
c)KE=e*V=106.8eV=1.71*10^-17J
d)speed=sqrt(2K/m)=143km/s
e)a=qE/m=1.6*10^-19*395.5/(1.673*10^-27)=3.78*10^10m/s^2
f)F=ma=(1.673*10^-27*3.78*10^10=6.328*10^-17N
g)E=F/e=395.5N/C
h) it is the same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.