Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are sepa
ID: 1590372 • Letter: T
Question
Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are separated by 25.0 cm. Each plate has a surface charge density of 40.0 nC/m2. A proton is released from rest at the positive plate.
(a) Determine the magnitude of the electric field between the plates from the charge density.
kN/C
(b) Determine the potential difference between the plates.
V
(c) Determine the kinetic energy of the proton when it reaches the negative plate.
J
(d) Determine the speed of the proton just before it strikes the negative plate.
km/s
(e) Determine the acceleration of the proton.
m/s2 towards the negative plate
(f) Determine the force on the proton.
N towards the negative plate
(g) From the force, find the magnitude of the electric field.
kN/C
(h) How does your value of the electric field compare with that found in part (a)?
Explanation / Answer
Here ,
seperation , d = 25 cm = 0.25 m
surface charge density , sigma = 40 nC/m^2
a)
magnitude of electric field = sigma/epsilon_0
magnitude of electric field = 40 *10^-9/(8.854 *10^-12)
magnitude of electric field = 1129 N/C
the magnitude of electric field is 1129 N/C
b)
potential difference = electric field * distance
potential difference = 1129 * 0.25 V
potential difference = 282.4 V
c) for the kinetic energy of proton
kinetic energy of proton = V * charge
kinetic energy of proton = 282.4 * 1.602 *10^-19 J
kinetic energy of proton = 4.523 *10^-17 J
d)let the speed of proton is v
0.5 * m * v^2 = kinetic energy of proton
0.5 * 1.67 *10^-27 * v^2 = 4.523 *10^-17
solving for v
v = 9.97 * 10^6 m/s
the speed of electron is 9.97 * 10^6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.