A car is designed to get its energy from a rotating flywheel (soliddisk) with a
ID: 1744828 • Letter: A
Question
A car is designed to get its energy from a rotating flywheel (soliddisk) with a radius of 1.00 m and a massof 550 kg. Before a trip, the flywheel isattached to an electric motor, which brings the flywheel'srotational speed up to 4000 rev/min. (a) Find the kinetic energy stored in theflywheel.1 J
(b) If the flywheel is to supply energy to the car as would a10.0-hp motor, find the length of time thecar could run before the flywheel would have to be brought back upto speed.
2 h (a) Find the kinetic energy stored in theflywheel.
1 J
(b) If the flywheel is to supply energy to the car as would a10.0-hp motor, find the length of time thecar could run before the flywheel would have to be brought back upto speed.
2 h
Explanation / Answer
Diskradius is R = 1.00 m mass ofdisk is M = 550 kg Initial rotational speed is 1 = 0 Final rotational speed is 2 = 4000 rev/min =4000*2 /60 rad/s = 418.66 rad/s ----------------------------------------------------------------- The kinetic energy stored in the wheel is K =(1/2)*I*22 =-------------J whereI = MR2 /2 is the moment of inertia of the disk If power of motion is P =10.0hp = 10.0*746 watt = 7460 watt The power = work / time t = work / power = K / P =-------- sec To convert into hours 1hour = 3600s 1s = (1 /3600)hRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.