A car in an amusement park ride rolls without friction around the track shown in
ID: 1311148 • Letter: A
Question
A car in an amusement park ride rolls without friction around the track shown in the figure (Figure 1) . It starts from rest at point A at a height h above the bottom of the loop. Treat the car as a particle.
If the car starts at height h= 5.00 R and the radius is R = 25.0m , compute the speed of the passengers when the car is at point C, which is at the end of a horizontal diameter.
If the car starts at height h= 5.00 R and the radius is R = 25.0m , compute the radial acceleration of the passengers when the car is at point C, which is at the end of a horizontal diameter.
If the car starts at height h= 5.00 R and the radius is R = 25.0m , compute the tangential acceleration of the passengers when the car is at point C, which is at the end of a horizontal diameter.
Explanation / Answer
If car starts with a total mechanical energy = GPE = mgh = mg(5)(25.0) = 125mg
at point C the car has both GPE and KE:
It's GPE = 25mg so
its KE = 125mg - 25mg = 100mg = 1/2mV2
mV2 = 200mg
V2 = 200 x 9.81 = 1962
a) Required Speed = V = 44.29447 m/s
b) Required Radial Acceleration is Ac = V2/R = 1962/25 = 78.48 m/s2
C) Tangential Acceleration = At = g = 9.81 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.