A car in an amusement park ride rolls without friction around the track shown in
ID: 2190057 • Letter: A
Question
A car in an amusement park ride rolls without friction around the track shown in the figure (Figure 1) . It starts from rest at point at a height above the bottom of the loop. Treat the car as a particle.
Explanation / Answer
total mechanical energy
GPE = mgh
= mg(5)(25.0)
= 125mg
GPE = 25mg
KE = 125mg - 25mg
= 100mg = 1/2mV²
mV² = 200mg
V² = 200 x 9.81 = 1962
V = 44.29 m/s
Ac = V²/R
= 1962/25
= 78.48m/s²
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.