A car is designed to get its energy from a rotating flywheel with a radius of 1.
ID: 1475505 • Letter: A
Question
A car is designed to get its energy from a rotating flywheel with a radius of 1.00 m and a mass of 460 kg. Before a trip, the flywheel is attached to an electric motor, which brings the flywheel's rotational speed up to 4,350 rev/min.
(a) Find the kinetic energy stored in the flywheel.
J
(b) If the flywheel is to supply energy to the car as a 20.0-hp motor would, find the length of time the car could run before the flywheel would have to be brought back up to speed.
h
Easiest way for me to memorize if its possible! please!
Explanation / Answer
a)
KE of flywheel = 0.5*I*W^2
where I = moment of inertia = M*R^2 = 460*1^2 = 460 kg.m2
W = angular speed = 4350 rev/min = 4350*2*pi/(60) = 455.5 rad/s
So, KE = 0.5*460*455.5^2 = 4.77*10^7 J
b)
Power of the motor, P = 20 hp = 14914 W <----- as 1 hp = 745.7 W
We know, P = W/t
where W = energy of the flywheel = 4.77*10^7 J
So, t = 4.77*10^7/14914 = 3198.3 s = 3189.3/3600 = 0.89 h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.