A laser used in eye surgery emits a 2.00mJ pulse in 1.00 ns, focused to a spot 4
ID: 1744682 • Letter: A
Question
A laser used in eye surgery emits a 2.00mJ pulse in 1.00 ns, focused to a spot 40.0 µm in diameter on the retina. (a) Find (in SI units) the power per unit areaat the retina. (This quantity is called theirradiance.)1 W/m2
(b) What energy is delivered per pulse to an area of molecular size(say, a circular area 0.800 nm indiameter)?
2 J (a) Find (in SI units) the power per unit areaat the retina. (This quantity is called theirradiance.)
1 W/m2
(b) What energy is delivered per pulse to an area of molecular size(say, a circular area 0.800 nm indiameter)?
2 J
Explanation / Answer
energy E = 2 m J = 2 * 10 ^ -3 J time t = 1 n s = 1 *10 ^ -9 s diameter d = 40 m = 40 * 10 ^ -6 m (a). The power per unit area at the ratina P = EA /t where A = Area = d ^ 2 / 4 = 1.256 * 10 ^ -9 m ^ 2 So, P = 2.512 * 10 ^ -3 W / m ^ 2 (b). energy is delivered per pulse to an area of molecularsize = P* A ' where A ' = area of the circular area 0.800 nm in diameter = D ^ 2 / 4 D= diameter = 0.8 nm = 0.8 * 10 ^ -9 m substitue values we get answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.