A laser beam is incident on two slits with separation d = 0.022 mm. A screen is
ID: 1649018 • Letter: A
Question
A laser beam is incident on two slits with separation d = 0.022 mm. A screen is placed L = 1.2 m from the slits. The wavelength of the laser light is lambda = 1250 theta_1 and theta_2 are the angles to the first and second bright fringes above the center of the screen. Express sin(theta_1) in terms of d and lambda. Express sin(theta_2) in terms of d and lambda. Express the distance between the two bright fringes on the screen, y, in terms of theta_1, theta_2 and L. Solve for the numerical value of y in meters. y =Explanation / Answer
Condition for bright fringes,
d sin(1) = m
d sin(1) = 1
sin(1) = / d
(b) Condition for bright fringes,
d sin(2) = m
d sin(2) = 2
sin(2) = 2 / d
(c) From the figure, tan2 - tan1 = y / L
For small angles tan = sin
sin2 - sin1 = y / L
y = L(sin2 - sin1)
d) y = 2 (L / d) - (L / d) = L / d = 6.818 x 10-3 m
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.