A large, 52.0-kg cubical block of wood with uniform density is floating in a fre
ID: 1477719 • Letter: A
Question
A large, 52.0-kg cubical block of wood with uniform density is floating in a freshwater lake with 20.0% of its volume above the surface of the water. You want to load bricks onto the floating block and then push it horizontally through the water to an island where you are building an outdoor grill. AWhat is the volume of the block? Express your answer with the appropriate units. BWhat is the maximum mass of bricks that you can place on the block without causing it to sink below the water surface? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
here,
mass of the block , m = 52 kg
let the volume of the block be V
volume under the water = 0.8 * V
volume under water *density of water * g = mass * g
0.8 * V* 1000 = 52
V = 0.065 m^3
the volume of the block is 0.0065 m^3
B)
let the mass of the bricks be M
volume above water *density of water * g = mass * g
0.2 * V *1000* g = M * g
0.2 * 0.065 * 1000 = M
M = 13 kg
the maximum mass of bricks is 13 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.