A large turntable rotates about a fixed axis,making a revolution.The moment of i
ID: 1351407 • Letter: A
Question
A large turntable rotates about a fixed axis,making a revolution.The moment of inertia of the turntable about the axis is 1200kg.mm.A child of mass 45.0kg,initially standing at the center of turntable runs along the radius.What is the angular speed of the turntable when the child is 2.50m from the center,assuming that you treat the child as a particle? A large turntable rotates about a fixed axis,making a revolution.The moment of inertia of the turntable about the axis is 1200kg.mm.A child of mass 45.0kg,initially standing at the center of turntable runs along the radius.What is the angular speed of the turntable when the child is 2.50m from the center,assuming that you treat the child as a particle?Explanation / Answer
Here time of one revolution is missing.
I consider time in one revolution=6 sec
1 = 2/ T =2/ 6 = 1.047 radian /s
Initial angular momentum = 1200 x 1.047
Final angular momentum= [1200 + 45 x 2.52] 2
Angular momentum is conserved.
[1200 + 45 x 2.52] 2 = 1200 1
2 = (1200 x1.047) / [1200 + 45 x 2.52]
2 = 0.848 radian /s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.