A laser beam is incident on two slits with separation d = 0.048 mm. A screen is
ID: 1435531 • Letter: A
Question
A laser beam is incident on two slits with separation d = 0.048 mm. A screen is placed L = 3.2 m from the slits. The wavelength of the laser light is = 1250 Å. 1 and 2 are the angles to the first and second bright fringes above the center of the screen.25% Part (a) Express sin(1) in terms of d and .
25% Part (b) Express sin(2) in terms of d and .
25% Part (c) Express the distance between the two bright fringes on the screen, y, in terms of 1, 2 and L.
25% Part (d) Solve for the numerical value of y in meters.
Explanation / Answer
Condition for bright fringes is,
d sin(1) = m*
d sin(1) =1*
sin(1) = / d
------------------------
(b)
Condition for bright fringes is,
d sin(2) = m*
d sin(2) =2*
sin(2) =2 / d
-------------------------
(c)
From the figure tan2 - tan1 = y / L
For small angles tan = sin
sin2 - sin1 = y / L
y = L(sin2 - sin1 )
d)y = 2 L / d - L / d = L / d = 0.0083 m = 8.3 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.