A laser beam is traveling through an unknown substance. When itencounters a boun
ID: 1676123 • Letter: A
Question
A laser beam is traveling through an unknown substance. When itencounters a boundary with air, the angle of reflection is22.0° and the angle of refraction is41.0°. (a) What is the index of refraction of thesubstance?(b) What is the speed of light in the substance?
m/s
(c) At what minimum angle of incidence would the light be totallyinternally reflected?
°
(a) What is the index of refraction of thesubstance?
(b) What is the speed of light in the substance?
m/s
(c) At what minimum angle of incidence would the light be totallyinternally reflected?
°
Explanation / Answer
angle ofincidence i = angleof reflection = 22.00 angle ofrefraction r = 41.00 a. Snell's lawis refractive index of airw.r.t. substance = sin i / sinr hence refractive index ofsubstance w.r.t.air n = sinr / sin i n = sin41.00 / sin 22.00 = 1.75 = 1.75 b. Speed of light in asubstance v = c/ n = 3.0* 108 / 1.75 = 1.71* 108 m/s c. critical angle (ic, minimum angle at which total internalreflection occurs) is given bysinic = 1 /n ic = sin-1( 1/ 1.75) = 34.850
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.