Hi need help with this problem: a closed system consist of 4 objects. initially,
ID: 1744585 • Letter: H
Question
Hi need help with this problem: a closed system consist of 4 objects. initially, object A has107 J of energy, object B has 117 J of energy, object C has 166 Jof energy and object D has 160 J of energy. after 99 s have pass,object A has 72 J of energy, object B has 49 J of energy and objectC has 112 J of energy. How much energy does D has? Pls Help Hi need help with this problem: a closed system consist of 4 objects. initially, object A has107 J of energy, object B has 117 J of energy, object C has 166 Jof energy and object D has 160 J of energy. after 99 s have pass,object A has 72 J of energy, object B has 49 J of energy and objectC has 112 J of energy. How much energy does D has? Pls HelpExplanation / Answer
Given that thesystem is closed then the total energy constant . Initial energies are A1 = 107J ,B1 = 117J ,C1 = 166J , D1 = 160J final energies are A2 =72J, B2 = 49J , C2 = 112J , D2 = ? since the system is closed then Totalinitial energy = Total final energy A1+B1 +C1+D1 = A2 +B2 +C2+D2 D2 = A1 +B1 +C1+D1 - A2 -B2 -C2 = ------------ JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.