A pendulum consists of a 2.1 kg stone swinging on a 3.2 m stringof negligible ma
ID: 1740460 • Letter: A
Question
A pendulum consists of a 2.1 kg stone swinging on a 3.2 m stringof negligible mass. The stone has a speed of 8.4 m/s when it passesits lowest point. (a) What is the speed when thestring is at 56° to the vertical? (b) What isthe greatest angle with the vertical that the string will reachduring the stone's motion? (c) If the potentialenergy of the pendulum-Earth system is taken to be zero at thestone's lowest point, what is the total mechanical energy of thesystem?
(a)
Number
Units
(b)
Number
Units
(c)
Number
Units
(a)
Number
Units
m/sExplanation / Answer
a. Applying the law of conservation of energy we have as, (PE+KE)at bottom=(PE+KE)at top 0+1/2*m*8.42=mg(h-hcos56)+1/2*m*v2 70.56=2*9.8*3.2(1-cos56)+v2 v2=42.9126 v=6.55076m/s Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework." v2=42.9126 v=6.55076m/s Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework."Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.