A peg on a turntable moves with a constant tangential speed of0.73 m/s in a circ
ID: 1728199 • Letter: A
Question
A peg on a turntable moves with a constant tangential speed of0.73 m/s in a circle of radius 0.18m. The peg casts a shadowon a wall. Find the following quantities related to themotion of the shadow: a) the period b) the amplitude c) the maximum speed d) the maximum magnitude of the acceleration A peg on a turntable moves with a constant tangential speed of0.73 m/s in a circle of radius 0.18m. The peg casts a shadowon a wall. Find the following quantities related to themotion of the shadow: a) the period b) the amplitude c) the maximum speed d) the maximum magnitude of the accelerationExplanation / Answer
Tangential speed, V = 0.73 m/s Radius, R = 0.18 m (a) Angular velocity, = V / R = 0.73 / 0.18 = 4.1 rad/s Time-period, T = 2 / = 2 / 4.1 = 1.53 s (b) Amplitude, A = Radius, R = 0.18 m (c) Max Speed, Vmax = A = 4.1 * 0.18 = 0.73 m/s ( As velocity is constant, Vmax = V) (d) a max = 2 A = 4.1 2 * 0.18 = 3.03 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.