A pellet gun fires ten 2.0 g pellets per second with a speed of 500 m/s. The pel
ID: 2089673 • Letter: A
Question
A pellet gun fires ten 2.0 g pellets per second with a speed of 500 m/s. The pellets are stopped by a rigid wall. What are? (a) The magnitude of the momentum of each pellet, (b) The kinetic energy of each pellet, and (c) The magnitude of the average force on the wall from the stream of pellets? (d) If each pellet is in contact with the wall for 0.60 ms, what is the magnitude of the average force on the wall from each pellet during contact? (e) Why is this average force so different from the average force calculated in (c)?Explanation / Answer
a)
P=m*V =(2.8*10^-3)*480
P=1.344 Kg-m/s
b)
KE=(1/2)mV^2 =(1/2)*(2.8*10^-3)*480^2
KE=322.56 J
c)
F=nmV/t =10*(2.8*10^-3)*480/1
F=13.44 N
d)
F=-P/t =-1.344/0.7*10^-3
F=-1920 N
Most of the time ,no bullet is in contanct with the wall ,average is much smaller
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.