4. A collision between a 4.0kg cart traveling right at 2.0m/swith a 1.0kg cart t
ID: 1738129 • Letter: 4
Question
4. A collision between a 4.0kg cart traveling right at 2.0m/swith a 1.0kg cart traveling left at 3.0m/s results in both cartssticking together and moving to the right at 1.0m/s after theimpact. a. What is the total kinetic energy of the carts before thecollision? b. What is the total kinetic energy of the carts after thecollision? 4. A collision between a 4.0kg cart traveling right at 2.0m/swith a 1.0kg cart traveling left at 3.0m/s results in both cartssticking together and moving to the right at 1.0m/s after theimpact. a. What is the total kinetic energy of the carts before thecollision? b. What is the total kinetic energy of the carts after thecollision?Explanation / Answer
Given that the mass of the car is m1 = 4.0 kg and m2 = 1.0 kg
The initial velocities of the cars is U1 = 2.0 m/s and U2 = 3.0m/s
Finalvelocity after the collision is V = 1.0 m/s
-------------------------------------------------------------------------------------------
The total kinetic energy before thecollision is K.E = (1/2)m1*U12 +(1/2)m2*U22
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.