4. A coil of wire has 250 turns with an area of 0.0400 m 2 . A magnetic field of
ID: 1431522 • Letter: 4
Question
4. A coil of wire has 250 turns with an area of 0.0400 m2. A magnetic field of magnitude 2.32 mT is directed perpendicular to the plane of the coil. What is the magnitude of the EMF induced in the coil if the magnetic field strength falls to zero in 5.00 microseconds?
A) 4.62 kV
B) 4.64 kV
C) 4.66 kV
D) 4.68 kV
E) None of these
5. In the circuit shown, R1 = 9.90 W, R2 = 4.90 W, R3 = 3.60 W, V1 = 30.0 V and I1 = 4.03 A. The value of V2 is unknown. What is the magnitude of current I2?
A) 2.02 A
B) 2.04 A
C) 2.06 A
D) 2.08 A
E) None of these
6. If the magnetic field vector is directed towards the north and a positively charged particle is moving vertically upwards, what is the direction of the magnetic force on the particle?
A) North
B) South
C) East
D) West
E) None of these
Any deatiled explanations would be much helpful for me!
3 2 2Explanation / Answer
you have asked 3 different questions.As per chegg guidelines i can only answer one.
1)
Given are
N=250 turns
area of 0.0400 m2.
B=2.32 mT
dB/dt=2.32 mT /5usec
=NA d0B/dt
=250*0.0400* 2.32*10^-3/5*10^-6
=4.64*10^3V
=4.64kV
option B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.