A river flows due east at 1.10 m/s. A boat crosses the river from thesouth shore
ID: 1736939 • Letter: A
Question
A river flows due east at 1.10 m/s. A boat crosses the river from thesouth shore to the north shore by maintaining a constant velocityof 13.0 m/s due northrelative to the water. (a) What is the velocity of the boat relative to shore?m/s
°(north of east)
(b) If the river is 310 mwide, how far downstream has the boat moved by the time it reachesthe north shore?
m (a) What is the velocity of the boat relative to shore?
m/s
°(north of east)
(b) If the river is 310 mwide, how far downstream has the boat moved by the time it reachesthe north shore?
m
Explanation / Answer
a) for the boat: vx = 1.10 m/s (east) vy = 13.0m/s (north) v =[(vx2+vy2)]=[(1.10m/s)2+ (13.0m/s)2] = 13.05 m/s = tan-1 (vy/vx) =85.16 0 b) since distance dy = 310 m the time take is t = dy / vy = 310m /13.0m/s = 23.85 s dx = vx *t = 1.10m/s*23.85s = 26.24m answer: 26.24m downstream has the boat moved by the time itreaches the north shore b) since distance dy = 310 m the time take is t = dy / vy = 310m /13.0m/s = 23.85 s dx = vx *t = 1.10m/s*23.85s = 26.24m answer: 26.24m downstream has the boat moved by the time itreaches the north shoreRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.