A ring of radius 4.0 cm is in the z = 0 plane and has its center at the origin.
ID: 1580276 • Letter: A
Question
A ring of radius 4.0 cm is in the z = 0 plane and has its center at the origin. The ring has a uniform charge of 8.0 nC. Find:
a. the electric field at z = 3.0 cm.
b. the electric potential at z = 3.0 cm.
c. A small particle that has a mass equal to 6.0 mg and a charge equal to 5.0 nC is placed on the z axis at z = 3.0 cm and released. What is the potential energy of the small particle at z = 3.0 cm?
d. Find the speed of the particle when it is a great distance from the ring. Assume effects due to gravity are negligible (1.6 m/s).
Explanation / Answer
k = 9 x 109 Nm2/C2
a = 4 cm = 0.04 m, Q = 8 nC = 8 x 10-9 C, z = 3 cm = 0.03 m, m = 6 mg = 6 x 10-6 kg, q = 5 x 10-9 C
a) field, E = kQz/(z2 + a2)1.5 => E = 17280 N/C
b) potential, V = kQ/(z2 + a2)0.5 => V = 1440 V
c) potential energy = qV = 7.2 x 10-6 J
d) speed = sqrt(2 x energy/m) = 1.5492 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.