A rigid uniform horizontal bar of mass m 1 = 95.00kg and length L = 5.600m is su
ID: 1292193 • Letter: A
Question
A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 95.00kg and length L = 5.600m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.900m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 2000kg is supported by the crane at a distance x = 5.400m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Find TA, the tension in string A.
Find TB, the magnitude of the tension in string B.
Explanation / Answer
Fnet = 0
Ta-Tb+m1*g+m2*g =0
Ta - Tb + 95*9.807 + 2000*9.807 = 0
Ta - Tb = 20545.665 N ---------------------(1)
net torque = 0
-Ta*d + m1*g*(L/2) + m2*g*x = 0
Ta*1.9 = (95*9.807*5.6/2) + (2000*9.807*5.4)
Ta = 57118 N
from equation (1)
Tb = Ta - 20545.665 = 36572.36 N
Answers : TA = 57118 N
TB = 36572.36 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.