A right, circular cone is made of solid aluminum, with uniform density p=2.70x10
ID: 1323197 • Letter: A
Question
A right, circular cone is made of solid aluminum, with uniform density p=2.70x10^3 k/m^3. Its base, of radius b=12cm sits on the xy plane, and its axis of symmetry lies along the z-axis. The height, measured from the center of the base to the apex, is h=72cm. a) Calculate the mass M of the cone. b) By symmetry, the center of mass of the cone should tie on its axis of symmetry (the z axis in this case). Calculate he z-coordinate of its center of mass (remember its base is centered at the origin).Explanation / Answer
volume of the cone = 1/3 * pi * r2 * h = 1/3 * 3.14 *122*72 = 10857.34 cm3 = 0.010857 m3
Mass = density*Volume = 2.70*103*0.010857 = 29.314 kg (ans)
SInce it is a symmetric solid,
So Z coordinate will be 1/4 h = 18 cm . from the base(ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.