A rigid wire frame is formed into the shape of a 30-60-90 right triangle. The pl
ID: 2265005 • Letter: A
Question
A rigid wire frame is formed into the shape of a 30-60-90 right triangle. The plane of the triangle is vertical and the hypotenuse is horizontal. Two beads of mass m(1) = 100g and M(2) = 200g slide without friction on wires and are connected by a light cord as shown. When the system is in static equilibrium, what is the angle Theta and what is the tension in the cord?
.......
Explanation / Answer
force on m1 along side of triangle = m1gsin30 = .1*9.81*.5 = .49 N = T*costheta, where T is tension in the string
force on m2 along the side = m2gsin60 = .2*9.81*sin60 = 1.56 N = T*sintheta
T = sqrt(T^2 * cos^2 theta + T^2 * sin^2 theta) = sqrt(.49^2 + 1.56^2) = 1.63 N
angle = theta =cos^-1(.49/T) = 72.5 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.