A river flowing steadily at a rate of 150 m^3/s is considered for hydroelectric
ID: 1591055 • Letter: A
Question
A river flowing steadily at a rate of 150 m^3/s is considered for hydroelectric power generation. If a dam is built to collect the river water and release it from an elevation difference of 60 m.
A) determine the maximum amount of power that can be generated from this river water after the dam is filled.
If the efficiencies of a water turbine and an electrical generator are expected to be 92% and 95%, respectively.
B) determine the expected overall efficiency of the hydroelectric power generation facility.
C) and determine the expected amount of power that will be generated. Finally, for a unit price of electricity of $0.10/kWh.
D) find the revenue generated from the daily electricity production.
Additional information: Water density is 1000 kg/m3 .
Explanation / Answer
Power is generated by the PE released by the falling water
for 1 Cubic meter of water the PE released
= 1000*9.8*60 J
Water flows at the rate of 150 m3 /s
energy released per second = 150*1000*9.8*60
= 88.2 e+6 J/s
=88.2e+6 Watts
efficiency of the turbine = 0.92
efficiency of generator = 0.95
overall efficiency = 0.92*0.95 = 0.874
total estimated power that can be generated
= 88.2 e+6 *0.874
= 77.09e+6 watts
unit price 1 kWh = 0.10 $
power generated per day = 77.09e+6 *3600 *24
= 6.67 e+12 kWh
total daily revenue = 6.67 e+12 *0.10 = 6.67e+11 $
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.