A river flows due east at 1.50 m/s. A boat crosses the river from the south shor
ID: 2078417 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
25. v_river = 1.50 m/s i
v_boat wrt river = 10 m/s j
v_boat wrt river = v_boat - v_river
v_boat = 1.50i + 10j
magnitude = sqrt(1.50^2 + 10^2) = 10.11 m/s
direction = tan^-1(10/1.50) = 81.5 deg
veloccity = 10.11 m/s 81.5 deg with shore (north of east)
(B) 300 m is along south to north
time taken to reach the shore = 300 / 10 = 30 sec
displacment along the shore = 30 x 1.5 = 45 m .......Ans
26). initial velocity, v0 = 50 km/hr = 50 x 1000 m / 3600 s
v0 = 13.89 m/s
final velocity, vf = 0
Applying vf = v0 + a t
0 = 13.89 + 4a
a = - 3.47 m/s^2 .......Ans(in m/s^2)
(minus sign because it is deceleartion, magnitude will be 3.47 m/s^2)
in km/h^2 : 0 = 50 + (4/3600) a
a = 45000 km/h^2 .....Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.