A ball is thrown vertically upward with a speedof +20.0 m/s. (a) How high does i
ID: 1736221 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upward with a speedof +20.0 m/s. (a) How high does it rise? m (b) How long does it take to reach its highest point? s (c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point? s (d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted? m/s (a) How high does it rise? m (b) How long does it take to reach its highest point? s (c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point? s (d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted? m/sExplanation / Answer
Speed v = 20 m / s (a). Height H = v 2 / 2g =20.4 m (b). Time t = v / g =2.04 s (c). Same time i.e. t = 2.04 s (d). Same velocity i.e. v = 20 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.