Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is thrown vertically upward with a speedof +11.0 m/s. (a) How high does i

ID: 1734867 • Letter: A

Question

A ball is thrown vertically upward with a speedof +11.0 m/s. (a) How high does it rise?
m

(b) How long does it take to reach its highest point?
s

(c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point?
s

(d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted?
m/s
(a) How high does it rise?
m

(b) How long does it take to reach its highest point?
s

(c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point?
s

(d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted?
m/s

Explanation / Answer

(a) maxiumum height reached = H = u2/2g =112/2*9.8 = 6.17m (b) ascent time ta = u/g = 11/9.8 = 1.12s (c) descent time = td = u/g = 11/9.8 = 1.12s d) from the eq v2 - u2 =2as    in this case final velocity of body equal tointial velocity of body so v = u = o          u = 0 , s=H ,a = g              v2 = 2*9.8*6.17m =              v = 11m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote