One mole of oxygen gas is at a pressure of 7.00 atm and a temperature of 29.0°C.
ID: 1734772 • Letter: O
Question
One mole of oxygen gas is at a pressure of 7.00 atm and a temperature of 29.0°C. (a) If the gas is heated at constant volumeuntil the pressure triples, what is the final temperature?1°C
(b) If the gas is heated so that both the pressure and volume aredoubled, what is the final temperature?
2°C (a) If the gas is heated at constant volumeuntil the pressure triples, what is the final temperature?
1°C
(b) If the gas is heated so that both the pressure and volume aredoubled, what is the final temperature?
2°C
Explanation / Answer
sorry, I used the numbers from a different problem P1= 7.00atm =7.09275*105 P2= 21.0atm=2.1278*106 T1= 29.0 C= 302K And just plug in the values in the previous equation andconvert the answer to celsius T1= 29.0 C= 302K And just plug in the values in the previous equation andconvert the answer to celsiusRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.