One mole of oxygen gas is at a pressure of 5.60 atm and a temperatureof 26.0°C.
ID: 1679792 • Letter: O
Question
One mole of oxygen gas is at a pressure of 5.60 atm and a temperatureof 26.0°C. (a) If the gas is heated at constant volume until the pressuretriples, what is the final temperature?°C
(b) If the gas is heated so that both the pressure and volume aredoubled, what is the final temperature?
°C
(a) If the gas is heated at constant volume until the pressuretriples, what is the final temperature?
°C
(b) If the gas is heated so that both the pressure and volume aredoubled, what is the final temperature?
°C
Explanation / Answer
t1 = 26 P2 = 3P1 = 3(5.6) = 16.8 atma) P1 / P2 = t1 / t2
t2 = P2 / P1 * t1 = (16.8)(5.6) * 26 = 78 C
b) P1V1 / t1 =P2V2 / t2
P1V1 / t1 =4P1V1 / t2
1 / t1 = 4 /t2 t2 = 4t1 =4(26) = 104 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.