One mole N2(g) at 0oC and 1atm pressure will have a volume of 44.2L True False H
ID: 1021312 • Letter: O
Question
One mole N2(g) at 0oC and 1atm pressure will have a volume of 44.2L True False How many moles of gas were added to a balloon that started with 2.3 moles of gas and a volume of given that the final volume was ? A. 9.5 B. 12 C. 4.4 D. 0.085 E. none of the above The pressure of a gas is 1216 mmHg. What is its pressure in atm? A. 1960 atm B. 1.6 atm C. 912000 atm 500mL of a gas having pressure of 700mmHg will have a volume of ________ when it's pressure is 1.1atm. A. 420mL B. 320L C. 0.78L Please show work thank you
Explanation / Answer
(1) No, At 0 degree C and 1 atm pressure 1 mole of any gas occupies 22.4 L
(2) 22.4 L = 1 mole
Then, 44.2 L = 44.2/22.4 = 1.97 mol
So to get 2.3 mole = 2.3 - 1,97 = 0.33 mol gas is to be added
Final volume,
V1/n1 = V2/n2
44.2/1.97 = V2/2.3
V2 = 51.6 L
(3) Pressure in atm = 1216/760 = 1.6 atm
(4) P1V1 = P2V2
(700/760) 500 = 1.1*V2
V2 = 420 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.