One mole of particles of any substance One mole of particles of any substance On
ID: 714113 • Letter: O
Question
One mole of particles of any substance One mole of particles of any substance One mole of particles of any substance CL 9 Calculate the molar mass of potassium chloride, K A) 74.6 g B) 54.5 g C) 6.74 g D) 67.4 g E) 19.0 g 7) What is the molar mass of copper(I) sulfate, Cus04? A) 16.00 g B) 63.60 g C) 111.6 g D) 159.6 g B) 319.2 g 8) The molar mass of calcium hydroxide, Ca(OH)2, is A) 58.1 g. B) 57.1 g. C) 74.1 g. D) 114.2 g E) 38.0 g. 9) What is the molar mass of Mgs(PO4)2, a substance formerly used in medicine as an antacid? A)71.3 g B) 118.3 g C) 150.3 g D) 214.3 g E) 262.9 g 10) How many moles of water, H20, are present in 75.0 g H20? A) 4.41 moles B) 4.17 moles C) 75.0 moles D) 7.50 moles E) 1.35 x 103 moles 11) How many moles of K2S04 are in 15.0 g of K2S04? A) 0.172 moles B) 2.61 x 103 moles C) 0.111 moles D) 0.0861 moles E) 0.119 molesExplanation / Answer
Answer 6 molar nass of kcl = 74.6g/mol A
Answer 7 molar mass of cuso4= 159.6g/mol D
Answer 8 molar mass of ca(oh)2=74.1g/mol C
Answer 9 molar mass of mg3(po4)2 = 262.9g/mol E
Answer 10 mole = mass/molarmass
Molarmass of water = 18g/mol
Mol= 75/18=4.17 mol B
Answer 11 molarmass of k2so4= 174.259g/mol
Mol= 15/174.259= 0.0861 mol D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.