4. A 0.50 kg object is at rest. A 3.00N force to the rightacts on the object dur
ID: 1734623 • Letter: 4
Question
4. A 0.50 kg object is at rest. A 3.00N force to the rightacts on the object during a time interval of 1.50s. a. What is the velocity of the object at the end of thisinterval? b. At the end of this interval, a constant force of 4.00N tothe left is applied for 3.00sec What is the velocity at the end ofthe 3.00sec? 4. A 0.50 kg object is at rest. A 3.00N force to the rightacts on the object during a time interval of 1.50s. a. What is the velocity of the object at the end of thisinterval? b. At the end of this interval, a constant force of 4.00N tothe left is applied for 3.00sec What is the velocity at the end ofthe 3.00sec?Explanation / Answer
Ft = mv 3(1.5) = 0.5(vf) vf = 9 m/s . Ft = mv -4(3) = 0.5 (vf - 9) vf = -15 m/s (negative: to left, positive: to right)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.